Blog o muzyce, filmach, literaturze, fotografii, cyberkulturze i ludziach.


Polecamy

Fenomen Guitar Hero


Mr. Bungle okiem fana


Osób online


Polecamy

"Dolores Claiborne" - Stephen King [recenzja]


Spójrz na nową "Alicję w Krainie Czarów"


thePROMONTORY nigdy nie było tylko projektem [wywiad]


"Dying In Time" - pokaz umiejętności magików elektroniki


Nowy album zespołu Soil - "Picture Perfect"


Recenzja książki "Antyrak - Nowy styl życia"


Pegasus - konsola mojego dzieciństwa


Suicide Girls - sesja "Fight Club"


Metro 2033 - przypowieść o postnuklearnej Moskwie


Pierwsza w historii wystawa steampunkowa


Psychodeliczna sesja Tima Burtona


"Apokalipsa Dmitryja Glukhovskiego" - artykuł na temat genezy książki "Metro 2033"


Subiektywny przegląd ścieżek dźwiękowych #1


Tamagotchi XXI wieku na PS3Czytelnicy
bloglovin
bloglovin
polska baza stron
Partnerzy

- blog muzyczny Michała Nowakowskiego


Szukaj
Blog > Komentarze do wpisu
Wieści z pierwszej na świecie wystawy steampunkowej

We wrześniu zapowiadaliśmy pierwszą w historii wystawę steampunkową (co to jest steampunk?). Odbywająca się w muzeum historii nauki na Uniwersytecie w Oxford wystawa jest czynna od 13 października 2009, a potrwa do 21 lutego 2010. Są tam prezentowane prace artystów z Japoni, Kanady, Belgii, Australii, Szwajcarii, Holandii, USA i Wielkiej Brytanii. Zapraszam do rozwinięcia wpisu.

Myślą przewodnią wystawy jest (jak zresztą a znaczącej części twórczości steampunkowej) zabawa w zastanawianie się "co by było gdyby...?". W tym wypadku "co by było gdyby nowoczesne technologia pojawiła się w epoce wiktoriańskiej?". Przecież wykonane urządzenia wyglądały by zupełnie inaczej. Wystawa zawiera faktycznie działające przedmioty codziennego użytku wykonane w wiktoiańskiej estetyce, ale także czysto "fantastyczne" przedmioty znane z twórczości tego gatunku.

Zobaczcie wideo-relacje z wystawy, w której dyrektor Jim Bennett i kustosz Art Donovan opowiadają o jej założeniach, a także prezentują sporo ciekawych eksponatów:

Na stronie muzeum jest krótka podstrona, na której można troszkę o wystawie poczytać, a także zobaczyć lub ściągnąć dwustronicową broszurkę (.pdf).

We wrześniu napisałem e-maila do wyżej wspomnianego Arta Donovana (pomysłodawcy, organizatora i kustosza wystawy) informując go, że napisałem o jego inicjatywie na polskich blogu kulturalnym. Ucieszył się i odpowiedział prześmiesznym polskim (użył zapewne Google Tłumacza), że zezwala na wykorzystywanie na rzecz Oczka materiałów z prowadzonego przez niego bloga Steampunk Art @ Oxford poświęconego tej wystawie. Warunkiem jest podawanie źródła, co z przyjemnością czynię. Co więcej, chciałbym zaprezentować fotografie wykonane przez Art'a Donovan'a. Więcej zdjęć zrobionych przez niego znajdziecie pod tym adresem, a tu mała próbka:

zdjęcie z premiery wystawy

Eric Freitas - Mechaniczny Zegar

Azzy

Tutaj z kolei zobaczycie zdjęcia wykonane przez fotografa John'a Wilson'a, które szczególnie poleca Art Donovan. Kilka wybranych (udostępnionych na licencji Creative Commons - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 2.0 Ogólny) prezentuje poniżej. Wszystkie pochodzą z oficjalnego Flickr'a John'a Wilson'a.

Kolejna porcja fotografii steampunkowych eksponatów opublikowanych na serwisie Flickr.com:

Na zakończenie chciałbym głodnym steampunkowych klimatów dorzucić linki do blogów czy innych portfolio poszczególnych artystów, których prace zostały zaprezentowane:

Stephane Halleux (Belgia), Tom Banwell (USA), Molly "Porkshanks" Friedrich (USA), Datamancer (USA), Doctor Grymm (USA), Daniel Proulx (Kanada), Eric Freitas (USA), Haruo Suekichi (Japonia), Herr Doktor (UK), Thomas D. Willeford (USA), Amanda Scrivener (UK), James Richardson Brown (UK), Jesse Newhouse (USA), Jos De Vink (strona niestety nie działa) (Holandia), Kris Kuksi (USA), Mad Uncle Cliff (Australia), Vianney Halter (Szwajcaria), Art Donovan (USA).

wtorek, 10 listopada 2009, rownowago

Polecane wpisy

  • Sztuka Tima Burtona

    Prawdziwa gratka dla fanów Tima Burtona. Reżyser w końcu zebrał najlepsze z owoców swojej 40-letniej pracy i opublikował je na 434 stronach swojej książki. Jak

  • "Jericho" - trzeci sezon w postaci komiksu

    "Jericho", jeden z najciekawszych seriali, jakie miałem okazję oglądać miał bardzo dużego pecha. Najpierw był tzw. "strajk montażystów", a później 16 maja 2007

  • Neuroshimowy konkurs na ilustrację

    Wydawnictwo Portal i strona Neuroshima.org ogłaszają konkurs “Pocztówka ze strefy śmierci” na najciekawsze grafiki inspirowane tematem ruin w postap

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Szymon, *.icpnet.pl
2009/12/14 22:25:57
Zapraszam na moją stronę steampunkowe działające maszyny pod napisem Kinetic art