Polecamy
![]() Fenomen Guitar Hero ![]() Mr. Bungle okiem fana Osób online
Polecamy
![]() "Dolores Claiborne" - Stephen King [recenzja] ![]() Spójrz na nową "Alicję w Krainie Czarów" ![]() thePROMONTORY nigdy nie było tylko projektem [wywiad] ![]() "Dying In Time" - pokaz umiejętności magików elektroniki ![]() Nowy album zespołu Soil - "Picture Perfect" ![]() Recenzja książki "Antyrak - Nowy styl życia" ![]() Pegasus - konsola mojego dzieciństwa ![]() Suicide Girls - sesja "Fight Club" ![]() Metro 2033 - przypowieść o postnuklearnej Moskwie ![]() Pierwsza w historii wystawa steampunkowa ![]() Psychodeliczna sesja Tima Burtona ![]() "Apokalipsa Dmitryja Glukhovskiego" - artykuł na temat genezy książki "Metro 2033" ![]() Subiektywny przegląd ścieżek dźwiękowych #1 ![]() Tamagotchi XXI wieku na PS3 Czytelnicy
![]() ![]() ![]() Partnerzy
![]() - blog muzyczny Michała Nowakowskiego Szukaj
|
poniedziałek, 07 lutego 2011
Biblioteczna studnia
W złożach Library.nu znajdziemy mnóstwo pozycji - w tym literaturą specjalistyczną, popularnonoaukową oraz zwykłą beletrystykę. Chociaż niektóre z pozycji są dostępne w języku polskim, zdecydowana większość jest anglojęzyczna.
niedziela, 11 kwietnia 2010
Recenzja książki "Metro 2033"
sobota, 10 kwietnia 2010
Wszystko, czego się boisz, znajdziesz "Pod kopułą"?
"Pod kopułą" to ambitne i imponujące przedsięwzięcie. Pomysł na książkę powstał już w 1976 roku, ale autor po dwóch tygodniach pisania odłożył go na później. Powracał do niego dwukrotnie, w latach osiemdziesiątych (Kanibale) oraz na początku 2009 roku. Pierwszy szkic powieści, który ukończył w sierpniu 2009 roku ważył prawie 9 kilogramów. Pewnego pogodnego, jesiennego dnia małe amerykańskie miasteczko Chester's Mill zostaje nagle i niewytłumaczalnie odcięte od świata. Otacza je niewidoczne pole siłowe, które mieszkańcy zaczynają nazywać kopułą. Sytuacja szybko się pogarsza. Pole wpływa niekorzystnie na środowisko, a ludzi powoli ogarnia panika… "Niewidoczni Akademicy" - 34. powieść o Świecie Dysku
Magowie z tajnego uniwersytetu w Ankh-Morpork słyną z mądrości, talentów magicznych i zamiłowania do popołudniowej herbatki. Z całą pewnością jednak nie ceni się ich jako sportowców. Lord Ventinari, lokalny tyran, sugeruje rektorowi, że uniwersytet powinien przywrócić popularną niegdyś tradycję footballową i skomponować drużynę składającą się z kadry akademickiej i studentów. Profesorowie mają twardy orzech do zgryzienia. Muszą ustalić, dlaczego ich rodacy – niezależnie od wieku i statusu społecznego – przepadają za footballem. Muszą nauczyć się w niego grać. A następnie muszą wygrać mecz, nie korzystając z magii…
piątek, 09 kwietnia 2010
Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw Mansona
Mordercami były dzieci-kwiaty, członkowie hipisowskiej komuny zwanej Rodziną, wyznawcy charyzmatycznego przywódcy - Charlesa Mansona.
czwartek, 04 lutego 2010
Nick Cave i jego Bunny Munro
Czy to dobrze, czy żle? Na to pytanie czytelnik musi odpowiedzieć sobie sam. Dlaczego? Więcej w rozwinięciu.
poniedziałek, 04 stycznia 2010
Czarnobylskie truskawki
Taka jest genealogia "Czarnobylskich truskawek" – "książki dla Alexandra". Ale "książka dla Alexandra" szybko okazała się być pasjonującą lekturą dla całej rzeszy czytelników – zarówno z zachodniej, jak i z południowej Europy. Więcej informacji, a także fragment powieści w rozwinięciu.
środa, 02 grudnia 2009
Laura Lippman "Wyroki Życia"
Cassandra postanawia uczynić Calliope bohaterką swojej nowej książki. Aby poznać jej historię, musi odszukać wspólne przyjaciółki z dzieciństwa. A wtedy zagłębia się we wspomnienia, które zburzą obraz przeszłości, jaki przechowywała w pamięci. I błądzi we mgle fałszu, która osłania pielęgnowane latami tajemnice i strach nękający wszystkich uczestników tej zawiłej gry - że któregoś dnia prawda wyjdzie na jaw... [źródło Wydawnictwo Amber]
czwartek, 26 listopada 2009
Stephen King dopisuje "Lśnienie"
"Lśnienie" zasłynęło nie tylko na polu literatury. W 1980 roku opowieść o mężczyźnie doglądającym zamkniętego hotelu w górach na duży ekran przeniósł Stanley Kubrick. Główną rolę zagrał Jack Nicholson. [źródło Megafon.pl]
wtorek, 10 listopada 2009
Atiq Rahimi "Kamień cierpliwości"
Posłuszna zasadom i obyczajom islamu, dogląda ciężko rannego, nieprzytomnego męża. Wokół panuje wojna, eksplozje bomb mieszają się z krzykami mordujących i mordowanych. Kobieta, zdana tylko na siebie, w nieludzkich okolicznościach zdobywa się na to, by wyznać swojemu mężczyźnie najgłębiej skrywane tajemnice: niektóre z nich to smutne historie, niektóre – wręcz potworne sekrety. W rozwinięciu więcej informacji i filmik z opowieścią autora.
poniedziałek, 09 listopada 2009
Wyniki konkursu „Literacki Blog Roku 2009”
czwartek, 29 października 2009
"Dolores Claiborne" - Stephen King [recenzja]
„Dolores Claiborne” nie jest książką nową, ale Oczko Café to blog, który nie ogranicza się do informowania o aktualnościach, ale także odgrzebywania rodzynków z ubiegłych lat. Tak więc zapraszam do tej recenzji, a także – w razie chęci - do napisania w komentarzu swojego zdania o tej powieści. Recenzja w rozwinięciu. Jeszcze miesiąc na wysłanie opowiadania
Konkurs jest adresowany do osób młodych stażem literackim, ale niekoniecznie wiekiem. Jeśli pisałeś do tej pory „do szuflady” albo publikowałeś jedynie sporadycznie w serwisach internetowych a Twoje teksty mieszczą się w zakresie tematycznym konkursu, nie zwlekaj(...)
niedziela, 25 października 2009
"Antyrak - Nowy styl życia" Dr. David Servan-Schreiber
sobota, 17 października 2009
Wojciech Świdziniewski "Kłopoty w Hamdirholm"
Tym razem coś dla czytelników fantastyki. Została wydana powieść "Kłopoty w Hamdirholm" autorstwa Wojciecha Świdziniewskiego, który zmarł 17 września, miesiąc przed jej premierą. Jakby na przekór śmierci i żałobie, to książka radosna, kipiąca energią, humorem i kpiną. Jak sam autor - wspominają znajomi Wojciecha Świdziniewskiego. Jego "Kłopoty w Hamdirholm" już w księgarniach. Za dwa tygodnie, w antologii "Bajki dla dorosłych" ukaże się opowiadanie autora zatytułowane "Bądź moim krukiem" - taki wpis pojawił się na stronie wydawcy "Kłopotów w Hamdirholm", Fabryki Słów. Więcej informacji w rozwinięciu.
czwartek, 15 października 2009
Śpij, kochanie, śpij
Mroczna, gotycka powieść, która wciąga nas w grzeszny światek londyńskich artystów epoki wiktoriańskiej. Henry Chester szuka modelki doskonałej. Znajduje ją w osobie młodziutkiej Effie i postanawia poślubić. Osiem lat później Effie – kobieta o urodzie dziecka oraz statecznym, zrównoważonym sposobie bycia – wydaje się żoną idealną. Pozory mylą. W jej duszy budzą się tajemne moce. Uwikłana w romans z bogatym lekkoduchem Effie poznaje nowy, nieznany świat, gdzie rządzą szantaż, intryga oraz… rajfurka, która przed dziesięciu laty straciła jedyną córkę. Dziewczynka padła ofiarą morderstwa w dzień cotygodniowej wizyty Henry’ego Chestera. Czy przyjaźń między dwiema kobietami ujawni groźną tajemnicę Henry’ego? Czy przeszłość odciśnie swoje piętno na przyszłości? Czy dokona się zemsta? Informacja o autorce w rozwinięciu. Dr House razy dwa od Prószyńskiego
Andrzej Pilipiuk: precz z fantasy!
Tekst jest zadziorny, uważam, że chwilami przesadzony (pewnie celowo, żartobliwie), ale ogólnie zawiera kilka cennych uwag związanych z literaturą. Szczególnie tych padających pod adresem "literatury wysokiej".
piątek, 09 października 2009
"Apokalipsa Dmitryja Glukhovskiego" - cz.3
Trzecia (i ostatnia) część obszernego artykułu na temat genezy książki Metro 2033, procesu jej powstania moskiewskiego metra oraz poglądów autora, Dmitryja Glukhovskiego. Dodatkowo wywiad z Glukhovskim na tematy nie tylko związane z książką ale też z jego opiniami na aktualne sprawy światowe.
czwartek, 08 października 2009
"Apokalipsa Dmitryja Glukhovskiego" - cz.2
Druga część obszernego artykułu na temat genezy książki Metro 2033, procesu jej powstania moskiewskiego metra oraz poglądów autora, Dmitryja Glukhovskiego. Dodatkowo wywiad z Glukhovskim na tematy nie tylko związane z książką ale też z jego opiniami na aktualne sprawy światowe.
środa, 07 października 2009
Mapa z "Metro 2033"
Udało mi się zdobyć mapę moskiewskiego metra z powieści Metro 2033, o której już kilkakrotnie pisaliśmy. Publikuje ją w rozwinięciu za pomocą microsoftowej technologii SeaDragon. Polska edycja powieści ukaże się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2010 roku.
wtorek, 06 października 2009
"Apokalipsa Dmitryja Glukhovskiego" - cz.1
Obszerny artykuł na temat genezy książki Metro 2033, procesu jej powstania moskiewskiego metra oraz poglądów autora, Dmitryja Glukhovskiego. Dodatkowo wywiad z Glukhovskim na tematy nie tylko związane z książką ale też z jego opiniami na aktualne sprawy światowe.
wtorek, 29 września 2009
Metro 2033 - przypowieść o postnuklearnej Moskwie
Metro 2033 jest przypowieścią o postnuklearnej Moskwie, gdzie ci, którzy przeżyli kryją się przed promieniowaniem i nowymi formami życia w stołecznym metrze – największym schronie przeciwatomowym świata. Rozproszone grupki ludzi tworzą państwa-miasta na stacjach kolejki podziemnej, handlując, wojując i układając się między sobą. Bohater książki, Artem, aby ocalić swoją stację, jest zmuszony do wyprawy na drugi koniec metra, podczas której pokonuje liczne niebezpieczeństwa i poznaje nowe społeczności, które powstały po wojnie. Im dłużej szedł, im więcej poznawał światopoglądów, tym bardziej przekonywał się, że cała jego wyprawa jest pozbawiona sensu. W końcu staje przed wyborem: czy jest sens iść dalej?
piątek, 25 września 2009
'Przedksiężycowi, t.1' Anny Kańtoch [recenzuje Madammé Wendy]
Równowago już wcześniej umieścił wpis z fragmentem powieści Przedksiężycowi, t.1 Anny Kańtoch. Ja pokusiłam się o recenzję. Zapraszam. Lunapolis to miasto, które żyje teraźniejszością - i to nie byle jaką. Genetycznie zaprojektowana ludność żyje z dnia na dzień nie wiedząc, czy przeżyją kolejny Skok i dostąpią tajemniczego Przebudzenia. Wśród coraz bardziej kurczącej się populacji nikt nie dba o moralność. Wszyscy tworzą, mordują i dążą do doskonałości. Przeszłość? Przeszłość tylko pozornie nie ma znaczenia. Tak naprawdę to tylko rdzewiejąca kupa metalu i dogorywających ludzi. Bo przeszłość w Lunapolis nie oznacza minionego czasu. Przeszłość to równolegle istniejące miasto, w którym na nowo umierają odrzuceni. Są jednak tacy, którzy chcą przeciwstawić się rzeczywistości. Nawet pewien Ziemianin będzie miał w tej kwestii coś do powiedzenia.
poniedziałek, 21 września 2009
'To' Stephena Kinga - wznowienie
Wracając do tematu książki, czytałem wiele razy w Sieci, że ludzie chcieliby ją przeczytać, ale ciężko ją dostać. Teraz, po wznowieniu, dostępność przestanie być problemem. |